מחקרים

הדפוסים ההדמיתיים של ILD על רקע תסמונת antisynthetase

מספר ממצאים הדמיתיים נקשרו עם שרידותם של חולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על רקע תסמונת antisynthetase. בין היתר נמצא כי דפוס של Ground-glass opacity ב-CT הראשוני נקשר עם שרידות טובה יותר

30.05.2023, 11:54
בדיקת CT ריאות. אילוסטרציה

מחלת ריאות אינטרסטיציאלית (ILD) משפיעה על שיעורי התמותה בחולים עם תסמונת antisynthetaseי(ASyS). על אף השפעה זו, קיים מחסור בתיאור מקיף של דפוסי ה-ILD בחולי ASyS בטומוגרפיה ממוחשבת (CT), וכן בתיאור של התפתחות המחלה. במחקר אשר ממצאיו פורסמו בכתב העת 'European Radiology', החוקרים דיווחו על דפוסים אורכיים בהדמיית CT של חולי ASyS-ILD ועל השפעתם על השרידות של חולים אלו.

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר חד-מרכזי ורטרוספקטיבי על 47 חולי ASyS-ILD, במהלכו שני רדיולוגיים ערכו אנליזה בקונצנזוס על דפוסים אורכיים שנצפו בהדמיית CT עם התייחסות לחומרת הפיברוזיס (חומרתם של מאפיינים הדמיתיים המעידים על פיברוזיס). על מנת לבדוק את הקשר בין המאפיינים ההדמיתיים לשרידות, החוקרים השתמשו באנליזת רגרסיית קוקס של משתנה בודד.

במסגרת המחקר נערכה אנליזה על 211 סריקות CT של 47 מטופלים בסך הכל, עם ממוצע של 2 ± 4 סריקות CT/מטופל שנערכו במהלך תקופת מעקב חציונית של 79 חודשים. בתחילה, דפוסים שאינם פיברוטיים הופיעו ב-63.8% (n=30) מהחולים, בעוד שדפוסים פיברוטיים הופיעו ב-36.2% מהחולים (n=17). הדפוסים/החריגות ההתחלתיים שאינם פיברוטיים חלפו ב-23.3% (n=7), התפתחו ב-6.7% (n=2), נמשכו ב-13.3% (n=4) והתקדמו ב-56.7% מהחולים (n=17), בעוד שהדפוסים הפיברוטיים הראשוניים נותרו ב-82.4% מהחולים (n=14) והתקדמו ב-17.6% (n=3).

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי התקדמות הדמייתית של ה-ILD (התקדמות בדפוס ה-CT או עלייה בחומרת הפיברוזיס) אירעה בקרב 53.2% (n=25) מהחולים. גיל מתקדם והתקדמות הדמייתית נקשרו עם ירידה בשיעורי השרידות (כולם p < 0.05). הימצאות של Ground-glass opacity (GGO) וחריגויות עם דומיננטיות בריאות התחתונות בהדמיות ה-CT הראשוניות נקשרו עם שרידות טובה יותר (כולם p < 0.05). בנוסף, נמצא כי גיל החולים והתקדמות הדמייתית נקשרו עם שיעורי שרידות נמוכים יותר, אך הימצאות של GGO ופיזור דומיננטי באונות התחתונות בהדמיה הראשונית נקשרו עם שיעורי שרידות טובים יותר.

לסיכום, התקדמות של מחלת ה-ASyS-ILD נצפתה ב-56.7% מהחולים שהופיעו עם דפוסים לא פיברוטיים. הימצאותם דפוסים ראשוניים שאינם פיברוטיים בחולי ASyS-ILD, כגון OP,יcNSIP או OP-cNSIP, נקשרה עם נטייה להתקדמות ל-fNSIP. לעומת זאת, חולים שהופיעו עם דפוסים פיברוטיים, כגון fNSIP או UIP, הראו נטייה להימשכותם של דפוסים אלו. עוד מציינים החוקרים כי מספר גורמים נקשרו עם שרידותם של החולים. חולים שנצפו עם GGO ועם פיזור דומיננטי בריאות התחתונות בהדמיית ה-CT הראשונית הראו שיעורי שרידות טובים יותר. לעומת זאת, גיל מתקדם יותר בבסיס והתקדמות הדמייתית של ה-ILD במהלך תקופת המעקב נקשרו עם שיעורי שרידות ירודים יותר.

מקור:

Wu, W., Collins, B.F., Gardner, G.C. et al. Antisynthetase syndrome–related interstitial lung disease (ASyS-ILD): longitudinal imaging findings. Eur Radiol (2023). https://doi.org/10.1007/s00330-023-09439-w

למידע נוסף על פיברוזיס ריאתי לחצו כאן

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת ריאות אינטרסטיציאלית,  תסמונת antisynthetase,  טומוגרפיה ממוחשבת
תגובות